Aarhus Universitets logo
English
MSCA postdoc Teodora Pados-Dibattista har skrevet en populærvidenskabelig artikel om anvendelsen af Foraminifera i paleoklimatrekonstruktioner, og om hvordan hun bruger disse mikrofossiler inden for rammerne af sit projekt ved Institut for Geovidenskab. Artiklen er offentliggjort i det ungarske onlinemagasin Qubit.
Aarhus Universitet har netop modtaget en bevilling på knapt 37 millioner kroner fra Uddannelses- og Forskningsministeriet. Bevillingen er målrettet en fælles arktisk indsats indenfor Rigsfælleskabet til udredning af betydningen af klimaforandringer i det arktiske miljø. Professor Marit-Solveig Seidenkrantz er projektdeltager og medansøger.
Den 31. januar 2019 blev studentersatellitten Delphini-1 sendt op i rummet og er stadig derude. Det er meget længere, end man havde regnet med. Satellitten har løbende sendt billeder fra sin færd, og de studerende har endda forsøgt sig med en vovet manøvre. Læs mere i artiklen.
Professor Emerita Else Marie Friis fra Institut for Geoscience har med sin forskning i fossiler været med til at vise, at blomsterplanter har udviklet sig over tid. Dermed er mysteriets løsning nærmere en afklaring. Læs mere i artiklen.