Aarhus University Seal / Aarhus Universitets segl

Medarbejdere

Nedenstående liste omfatter alle instituttets ansatte, uanset stillingstype (VIP, TAP, Ph.d., emeritus) og arbejdssted.

Videnskabeligt personale

Navn Jobtitel E-mail Telefon Mobil Bygning
Andersen, Jane Lund Post doc. jane.lund@geo.au.dk 1671, 119
Andresen, Katrine Juul Adjunkt katrine.andresen@geo.au.dk +4520837911 +4520837911 1671, 319
Asif, Muhammad Rizwan rizwanasif@geo.au.dk
Barfod, Adrian Postdoc adrianbarfod@eng.au.dk +4593531937 5125
Barfod, Gry Hoffmann Akademisk medarbejder grybarfod@geo.au.dk +4523823093
Bodin, Stéphane Lektor stephane.bodin@geo.au.dk 1671, 213
Calvache, Carlos Duque Adjunkt cduque@geo.au.dk 1672, 113
Christensen, Frederik Ersted Videnskabelig assistent fc@geo.au.dk
Christiansen, Anders Vest Lektor anders.vest@geo.au.dk +4587162379 +4529454305 1120
Claes, Niels Postdoc ncl@geo.au.dk
Clausen, Ole Rønø Lektor ole.r.clausen@geo.au.dk +4587156385 +4540342587 1671, 319
Damsgaard, Anders Postdoc anders.damsgaard@geo.au.dk
Detlef, Henrieka Postdoc henrieka.detlef@geo.au.dk
Egholm, David Lundbek Prodekan david@geo.au.dk +4523351831 1521, 215
Fantasia, Alicia Postdoc alicia.fantasia@geo.au.dk
Feng, Runhai Gæsteforsker r.feng@geo.au.dk
Frederiksen, Rasmus Rumph Postdoc rasmus.rumph@geo.au.dk 1120
Grombacher, Denys James Adjunkt denys.grombacher@geo.au.dk 1120
Hansen, Thomas Mejer Lektor tmeha@geo.au.dk +4593522174 1671, 120
Huang, Wei Gæsteforsker
Jacobsen, Bo Holm Lektor bo@geo.au.dk +4524421118 1671, 214
Karoff, Christoffer Lektor karoff@geo.au.dk +4521183926
Kass, Mason Andrew Postdoc andy.kass@geo.au.dk
Knudsen, Mads Faurschou Lektor, Konstitueret viceinstitutleder mfk@geo.au.dk +4587156465 +4561307981 1671, 114
Kraghede, Rune Ellerup Videnskabelig assistent rune.kraghede@geo.au.dk 1120
Krencker, Francois-Nicolas Frédéric Postdoc fkrencker@geo.au.dk 1671, 230
Kristiansen, Søren Munch Lektor smk@geo.au.dk +4587156436 +4523382424 1672, 117
Larsen, Nicolaj Krog Gæsteprofessor nkl@au.dk +4520693350
Lesher, Charles Professor lesher@geo.au.dk
Lévy, Léa Postdoc lea.levy@geo.au.dk
Maurya, Pradip Kumar Postdoc pradip.maurya@geo.au.dk 1120
Meldgaard Madsen, Line Postdoc linemeldgaard@geo.au.dk 1120
Misios, Stergios Post doc. stergios@geo.au.dk
Murray, Andrew Professor andrew.murray@geo.au.dk +4546775979
Nagel, Thorsten Lektor thorsten.nagel@geo.au.dk +4587156298 1671, 216
Nielsen, Søren Bom Professor sbn@geo.au.dk +4521131499 1672
Pados-Dibattista, Teodóra Postdoc teodora.pados@geo.au.dk
Pearce, Christof Adjunkt christof.pearce@geo.au.dk +4587156825 +4593508915 1672, 221
Pedersen, Vivi Kathrine Adjunkt vkp@geo.au.dk 1671, 113
Piotrowski, Jan Institutleder jan.piotrowski@geo.au.dk
Sanei, Hamed Professor sanei@geo.au.dk 1671, 223
Seidenkrantz, Marit-Solveig Professor mss@geo.au.dk +4527782897 1672, 213
Søndergaard, Anne Sofie Postdoc annesofie@geo.au.dk
Tegner, Christian Professor christian.tegner@geo.au.dk +4551928201 1672, 321
Ulrich, Thomas Lektor thomas.ulrich@geo.au.dk +4587156389 1672, 315

Ph.d.-studerende

Navn Jobtitel E-mail Telefon Mobil Bygning
Allaart, Lis Gæste Ph.d.-studerende lis.allaart@geo.au.dk
Bian, Leibo Ph.d.-studerende leibo@geo.au.dk 1671, 230
Blok, Carlette Ph.d.-studerende carletteblok@geo.au.dk 1671, 222
Davies, Joanna Martin Ph.d.-studerende joannadavies@geo.au.dk
Engebretsen, Kim Wann Ph.d.-studerende kim.wann@geo.au.dk 1120
Gjødvad Kaiser Kudsk, Sabrina Ph.d.-studerende sgbn@geo.au.dk 1671, 130
Hansen, Katrine Elnegaard Ph.d.-studerende katrine.elnegaard@geo.au.dk 1672, 215
Hansen, Torsten Hundebøl Ph.d.-studerende torsten.h.hansen@geo.au.dk +4521613569 1671, 313
Jóhannsson, Óli Dagmann Ph.d.-studerende oli.johannsson@geo.au.dk 1671, 130
Kulakova, Ekaterina Gæste Ph.d. kep@geo.au.dk
Kühl, Anders Kristian Ph.d.-studerende anders.kuhl@geo.au.dk 1120
Li, Goumeng Gæste PhD
Mahmood, Hafsa Ph.d.-studerende hm@geo.au.dk
Major, Marton Ph.d.-studerende marton.major@geo.au.dk 1671, 226
Nørgaard, Jesper Ph.d.-studerende jn@geo.au.dk
Pallisgaard-Olesen, Gustav Ph.d.-studerende gpo@geo.au.dk
Semikolennykh, Daria Gæste Ph.d. dase@geo.au.dk
Shi, Kaituo Gæste PHD kaituo@geo.au.dk
Trant, Pernille Lærke Krantz Ph.d.-studerende pernilletrant@geo.au.dk 1672, 215
Vang, Mathias Østbjerg Ph.d.-studerende mva@geo.au.dk
Xiao, Longying Ph.d.-studerende xiao@geo.au.dk 1120
Xiao, Wenzhou Gæste PhD
Yan, Maoqiang Gæste Ph.d.-studerende maoqiang@geo.au.dk 1672
Yang, Qing Gæste Ph.d.-studerende qyang@geo.au.dk
Zheng, Xiaowei Ph.d.-studerende zhengxiaowei@geo.au.dk 1671, 230
Zhou, Ye Gæste ph.d.

Teknisk administrativt personale

Navn Jobtitel E-mail Telefon Mobil Bygning
Andreasen, Rasmus Akademisk medarbejder rasmus.andreasen@geo.au.dk +4593508497 1672, 234
Barfod, Gry Hoffmann Akademisk medarbejder grybarfod@geo.au.dk +4523823093
Brown, Eric Akademisk medarbejder ericlb@geo.au.dk
Brown, Lara O'Dwyer Akademisk medarbejder odwyerbrown@geo.au.dk +4552741834 +4552741834 1672, 327
Dalsgaard, Karen Engell Projektmedarbejder karen.dalsgaard@geo.au.dk +4587156467 1120, 314
Dogan, Gülnur DHRTC koordinator gulnur@geo.au.dk +4593508387 1672, 230
Eiskjær, Tore Vinkler Akademisk medarbejder tore.eiskjaer@geo.au.dk 1120
Eriksen, Birte Lindahl Laboratorietekniker birte.eriksen@geo.au.dk +4551444955 1674, 134
Foged, Nikolaj Akademisk medarbejder nikolaj.foged@geo.au.dk +4587162378 1120
Fogh, Susanne Weis Institutsekretær suwefo@geo.au.dk +4520745179 1672, 130
Hansen, Thomas Lund Sekretariatsleder thomaslhansen@geo.au.dk +4593509009
Jensen, Berit Paaske Systemudvikler beritp@geo.au.dk 1120, 325
Jensen, Rikke Brok Laborant rbj@geo.au.dk 1674, 134
Lindgaard, Kathrine Eg Institutsekretær kel@geo.au.dk +4593522193 1672, 134
Liu, Lichao Postdoc lichao@geo.au.dk 1120, 422
Madsen, Kenneth Bredo Ingeniørassistent kenneth.madsen@geo.au.dk 1674, 115
Mølhave, Ann Eg Kommunikationsmedarbejder aem@geo.au.dk +4520800495 1671, 134
Nedergaard, Christian Lundager Elektroniktekniker chln@geo.au.dk 1120
Nørmark, Egon Laboratorieleder en@geo.au.dk +4523382026 1671, 321
Olsen, Krishna Maria Skovgaard Institutsekretær kmo@geo.au.dk +4520606987 1672, 134
Pedersen, Jesper Bjergsted Akademisk medarbejder jesper.bjergsted@geo.au.dk +4587156479 1120
Piotrowski, Jan Institutleder jan.piotrowski@geo.au.dk
Rasmussen, Charlotte Laboratorieleder charlotte.rasmussen@geo.au.dk +4527782809 1672, 236
Ravn-Jonsen, Trine Laborant trine.ravn-jonsen@geo.au.dk +4593508012 1674, 134
Rudra, Arka Laboratorieleder arudra@geo.au.dk
Trinhammer, Per Ingeniørassistent trinhammer@geo.au.dk +4523382351 1674, 121
Vilhelmsen, Troels Norvin Akademisk medarbejder troels.norvin@geo.au.dk 1120

Emeritus

Navn Jobtitel E-mail Telefon Mobil Bygning
Auken, Esben Adjungeret professor esben.auken@geo.au.dk +4528992587
Balling, Niels Adjungeret professor niels.balling@geo.au.dk +4521407643
Christensen, Niels Bøie Lektor emeritus nbc@geo.au.dk
Christensen, Steen Lektor emeritus sc@geo.au.dk +4593521199
Dalsgaard, Kristian Lektor emeritus kristian.dalsgaard@geo.au.dk +4522500458 1674, 334
Friedrich, Walter Ludwig Lektor emeritus walter@geo.au.dk +4528992334 1674, 334
Friis, Else Marie Professor Emerita else.marie.friis@geo.au.dk
Friis, Henrik Lektor emeritus henrik.friis@geo.au.dk +4587156323 1674, 334
Heilmann-Clausen, Claus Lektor emeritus claus.heilmann@geo.au.dk +4587156438 1674, 334
Knudsen, Karen Luise Lektor emeritus karenluise.knudsen@geo.au.dk +4587156439 1674, 334
Knudsen, Niels Aage Tvis Professor emeritus ntk@geo.au.dk 1674, 334
Korstgård, John A. Professor emeritus john.korstgard@geo.au.dk +4587156367 +4527782847 1674, 334
Kronborg, Christian Lektor emeritus geolck@geo.au.dk +4528992592 1674, 334
Lykke-Andersen, Holger Lektor emeritus hla@geo.au.dk +4587156387 +4523382458 1674, 334
Nielsen, Ole Bjørslev Lektor emeritus ole.bjoerslev@geo.au.dk +4587156321 +4528992071 1674, 334
Nørnberg, Per Lektor emeritus geopn@geo.au.dk +4523382104
Odgaard, Bent Vad Professor emeritus bvo@geo.au.dk +4526277240 1674, 334
Pedersen, Kaj Raunsgaard Lektor emeritus krp@geo.au.dk +4587156319 1674, 334
Rasmussen, Keld Rømer Lektor emeritus geolkrr@geo.au.dk 1674, 334
Sørensen, Kurt I. Professor emeritus kurt.soerensen@geo.au.dk 1674, 334
Thomsen, Erik Lektor emeritus erik.thomsen@geo.au.dk +4529112961 1674, 334
Wilson, James Richard Lektor emeritus jrw@geo.au.dk +4587156393 +4525321169 1674, 334
Zimmermann, Hans Dieter Lektor emeritus geohdz@geo.au.dk +4587156394 +4523266375 1674, 334