Aarhus University Seal / Aarhus Universitets segl

Medarbejdere

Nedenstående liste omfatter alle instituttets ansatte, uanset stillingstype (VIP, TAP, Ph.d., emeritus) og arbejdssted.

Videnskabeligt personale

Navn Jobtitel E-mail Telefon Mobil Bygning
Andresen, Katrine Juul Adjunkt katrine.andresen@geo.au.dk +4520837911 +4520837911 1671, 319
Auken, Esben Professor esben.auken@geo.au.dk +4528992587 1120
Balling, Niels Lektor niels.balling@geo.au.dk +4587156349 +4521407643 1671, 219
Barfod, Adrian Postdoc adrianbarfod@eng.au.dk +4593531937 5125
Barfod, Gry Adjunkt grybarfod@geo.au.dk +4523823093
Bodin, Stéphane Lektor stephane.bodin@geo.au.dk 1671, 213
Bording, Thue Sylvester Postdoc bording@geo.au.dk 1120
Brown, Eric Adjunkt ericlb@geo.au.dk 1672, 332
Cai, Hongzhu Adjunkt caihongzhu@geo.au.dk 1120
Calvache, Carlos Duque Adjunkt cduque@geo.au.dk 1672, 113
Charpentier, Mickael Laurent T Videnskabelig assistent m.charpentier@geo.au.dk 1672
Christiansen, Anders Vest Lektor anders.vest@geo.au.dk +4587162379 +4529454305 1120
Clausen, Ole Rønø Lektor ole.r.clausen@geo.au.dk +4587156385 +4540342587 1671, 319
Damsgaard, Anders Gæste Postdoc anders.damsgaard@geo.au.dk 1671
Detlef, Henrieka Postdoc henrieka.detlef@geo.au.dk 1672, 217
Egholm, David Lundbek Professor david@geo.au.dk +4523351831 1671, 116
Eiskjær, Tore Tolstrup Videnskabelig assistent tore.eiskjaer@geo.au.dk 1120
Fantasia, Alicia Postdoc alicia.fantasia@geo.au.dk 1671
Feng, Runhai Postdoc r.feng@geo.au.dk 1671, 313
Fiandaca, Gianluca Lektor gianluca.fiandaca@geo.au.dk +4587162373 1120
Frederiksen, Rasmus Rumph Postdoc rasmus.rumph@geo.au.dk 1120
Galloway, Jennifer Margaret Lektor, AIAS-COFUND Fellow jennifer.galloway@aias.au.dk +4587153694 1630, 226
Grombacher, Denys James Adjunkt denys.grombacher@geo.au.dk 1120
Hansen, Thomas Mejer Lektor tmeha@geo.au.dk +4593522174 1671, 120
Jacobsen, Bo Holm Lektor bo@geo.au.dk +4524421118 1671, 214
Karoff, Christoffer Lektor, VILLUM Young Investigator karoff@geo.au.dk +4521183926 1671, 118
Kass, Mason Andrew Postdoc andy.kass@geo.au.dk
Knudsen, Mads Faurschou Lektor, Konstitueret viceinstitutleder mfk@geo.au.dk +4587156465 +4561307981 1671, 114
Kraghede, Rune Ellerup Videnskabelig assistent rune.kraghede@geo.au.dk 1120
Krencker, Francois-Nicolas Frédéric Postdoc fkrencker@geo.au.dk 1671, 230
Kristiansen, Søren Munch Lektor smk@geo.au.dk +4587156436 +4523382424 1672, 117
Larsen, Nicolaj Krog Lektor nkl@geo.au.dk +4587156412 +4528992586 1671, 119
Lesher, Charles Professor lesher@geo.au.dk
Liu, Lichao Postdoc lichao@geo.au.dk 1120, 422
Lévy, Léa Postdoc lea.levy@geo.au.dk
Maurya, Pradip Kumar Postdoc pradip.maurya@geo.au.dk 1120
Misios, Stergios Post doc. stergios@geo.au.dk
Murray, Andrew Professor andrew.murray@geo.au.dk +4546775979
Nagel, Thorsten Lektor thorsten.nagel@geo.au.dk +4587156298 1671, 216
Nielsen, Søren Bom Professor sbn@geo.au.dk +4521131499 1672
Pados-Dibattista, Teodóra Postdoc teodora.pados@geo.au.dk +4520978976 1672, 217
Pearce, Christof Adjunkt christof.pearce@geo.au.dk +4587156825 +4593508915 1672, 221
Pedersen, Vivi Kathrine Postdoc vkp@geo.au.dk 1671, 113
Piotrowski, Jan Konstitueret institutleder jan.piotrowski@geo.au.dk +4587156409 1671, 217
Rasmussen, Tine Lander tine.rasmussen@uit.no 1672, 215
Rudra, Arka Postdoc arudra@geo.au.dk 1671, 218
Safi, Amir Postdoc amirsafi@geo.au.dk 1120
Sanei, Hamed Professor sanei@geo.au.dk 1671, 223
Seidenkrantz, Marit-Solveig Professor mss@geo.au.dk +4587156441 +4527782897 1672, 213
Tegner, Christian Professor christian.tegner@geo.au.dk +4551928201 1672, 321
Thy, Peter Adjungeret professor pthy@geo.au.dk 1672
Ulrich, Thomas Lektor thomas.ulrich@geo.au.dk +4587156389 1672, 315
Yavuz Pehlivanli, Berna Gæsteforsker bernayp@geo.au.dk
Zhang, Bo Postdoc bo.zhang@geo.au.dk 1120

Vis debug information

Ph.d.-studerende

Navn Jobtitel E-mail Telefon Mobil Bygning
Allaart, Lis Gæste ph.d.-studerencde lis.allaart@geo.au.dk
Belzyt, Szymon Gæste Ph.d. studerende s.belzyt@geo.au.dk
Bian, Leibo Ph.d.-studerende leibo@geo.au.dk 1671, 230
Blok, Carlette Ph.d.-studerende carletteblok@geo.au.dk 1671, 222
Boesen, Tue Jensen Ph.d.-studerende tue@geo.au.dk 1120
Danisch, Jan Ph.d.-studerende jan.danisch@geo.au.dk 1671, 222
Davies, Joanna Martin Ph.d.-studerende joannadavies@geo.au.dk
Engebretsen, Kim Wann Ph.d.-studerende kim.wann@geo.au.dk 1120
Feng, Kai Gæste phd-studerende fengkai@geo.au.dk 1672, 316
Fogtmann-Schulz, Alexandra Ph.d.-studerende alfosc@geo.au.dk 1671, 130
Gjødvad Kaiser Kudsk, Sabrina Ph.d.-studerende sgbn@geo.au.dk 1671, 130
Hansen, Katrine Elnegaard Ph.d.-studerende katrine.elnegaard@geo.au.dk 1672, 215
Hansen, Torsten Hundebøl Ph.d.-studerende torsten.h.hansen@geo.au.dk +4521613569 1671, 313
Jóhannsson, Óli Dagmann Ph.d.-studerende oli.johannsson@geo.au.dk 1671, 130
Kühl, Anders Kristian Ph.d.-studerende anders.kuhl@geo.au.dk 1120
Li, Qian Gæste ph.d.-studerende liqian@geo.au.dk
Major, Marton Ph.d.-studerende marton.major@geo.au.dk 1671, 226
Meldgaard Madsen, Line Ph.d.-studerende linemeldgaard@geo.au.dk 1120
Mihai, Hannah Ph.d.-studerende hannahbobrowski@geo.au.dk 1672, 313
Pallisgaard-Olesen, Gustav Ph.d.-studerende gpo@geo.au.dk
Peng, Cong Gæste Ph.d.-studerende cong.peng@geo.au.dk 1120
Prins, Lasse Tésik Ph.d.-studerende lasse.k.prins@geo.au.dk 1671, 313
Skursch, Ole Ph.d.-studerende skursch@geo.au.dk 1672, 322
Strunk, Astrid Ph.d.-studerende astrid@geo.au.dk 1671, 126
Søndergaard, Anne Sofie Ph.d.-studerende annesofie@geo.au.dk 1671, 126
Tavares, Aline Gæste Ph.d.-studerende tavares@geo.au.dk
Trant, Pernille Lærke Krantz Ph.d.-studerende pernilletrant@geo.au.dk 1672, 215
Vesterholt, Anders Ph.d.-studerende vesterholt@geo.au.dk 1671, 226
Wu, Yanqi Gæste Ph.d.-studerende wuyq@geo.au.dk 1120
Xiao, Longying Ph.d.-studerende xiao@geo.au.dk 1120
Yan, Maoqiang Gæste Ph.d.-studerende 1672
Yang, Qing Gæste Ph.d.-studerende qyang@geo.au.dk
Zheng, Xiaowei Ph.d.-studerende zhengxiaowei@geo.au.dk 1671, 230

Teknisk administrativt personale

Navn Jobtitel E-mail Telefon Mobil Bygning
Andreasen, Rasmus Akademisk medarbejder rasmus.andreasen@geo.au.dk +4593508497 1672, 234
Bennekov, Mette Nygaard Akademisk medarbejder mettenb@geo.au.dk
Brown, Lara O'Dwyer Akademisk medarbejder odwyerbrown@geo.au.dk +4552741834 +4552741834 1672, 327
Dalsgaard, Karen Engell Projektmedarbejder karen.dalsgaard@geo.au.dk +4587156467 1120, 314
Dogan, Gülnur DHRTC koordinator gulnur@geo.au.dk +4593508387 1672, 230
Eriksen, Birte Lindahl Laboratorietekniker birte.eriksen@geo.au.dk +4551444955 1674, 134
Foged, Nikolaj Akademisk medarbejder nikolaj.foged@geo.au.dk +4587162378 1120
Fogh, Susanne Weis Institutsekretær suwefo@geo.au.dk +4520745179 1672, 130
Hansen, Thomas Lund Sekretariatsleder thomaslhansen@geo.au.dk +4593509009
Hoffgaard, Sannie Herleen Laborant slar@geo.au.dk +4593508019
Iversen, Emil Mark Akademisk medarbejder emilmi@geo.au.dk
Jensen, Berit Paaske Systemudvikler beritp@geo.au.dk 1120, 325
Jensen, Rikke Brok Laborant rbj@geo.au.dk 1674, 134
Lindgaard, Kathrine Eg Institutsekretær kel@geo.au.dk 1671
Madsen, Kenneth Bredo Ingeniørassistent kenneth.madsen@geo.au.dk 1674, 115
Mølhave, Ann Eg Kommunikationsmedarbejder aem@geo.au.dk +4520800495 1671, 134
Møller Dath, Søren Akademisk medarbejder smd@geo.au.dk 1120
Nedergaard, Christian Lundager Elektroniktekniker chln@geo.au.dk 1120
Nielsen, Marianne Lyngholm Laborant mln@geo.au.dk +4528992206 +4528992206 1674, 134
Nielsen, Tage Romlund Ingeniørassistent tage@geo.au.dk +4587156426 +4523469348 1674, 123
Nielsen, Thomas International koordinator thomas.nielsen@geo.au.dk +4521225468 1672, 232
Nørgaard, Jesper Akademisk medarbejder jn@geo.au.dk
Nørmark, Egon Laboratorieleder en@geo.au.dk +4523382026 1671, 321
Olsen, Krishna Maria Skovgaard Institutsekretær kmo@geo.au.dk +4520606987 1672, 134
Pedersen, Jesper Bjergsted Akademisk medarbejder jesper.bjergsted@geo.au.dk +4587156479 1120
Rasmussen, Charlotte Laboratorieleder charlotte.rasmussen@geo.au.dk +4527782809 1672, 236
Rasmussen, Lars Ingeniørassistent geolr@geo.au.dk +4523382040 +4523382040 1673, 118
Ravn-Jonsen, Trine Laborant trine.ravn-jonsen@geo.au.dk +4522812624 +4593508012 1674, 134
Trinhammer, Per Ingeniørassistent trinhammer@geo.au.dk +4523382351 1674, 121
Vilhelmsen, Troels Norvin Postdoc troels.norvin@geo.au.dk +4587156435 1120

Emeritus

Navn Jobtitel E-mail Telefon Mobil Bygning
Christensen, Steen Lektor emeritus sc@geo.au.dk +4593521199
Dalsgaard, Kristian Lektor emeritus kristian.dalsgaard@geo.au.dk +4522500458 1674, 334
Friedrich, Walter Ludwig Lektor emeritus walter@geo.au.dk +4528992334 1674, 334
Friis, Henrik Lektor emeritus henrik.friis@geo.au.dk +4587156323 1674, 334
Heilmann-Clausen, Claus Lektor emeritus claus.heilmann@geo.au.dk +4587156438 1674, 334
Knudsen, Karen Luise Lektor emeritus karenluise.knudsen@geo.au.dk +4587156439 1674, 334
Knudsen, Niels Aage Tvis Professor emeritus ntk@geo.au.dk 1674, 334
Korstgård, John A. Professor emeritus john.korstgard@geo.au.dk +4587156367 +4527782847 1674, 334
Kronborg, Christian Lektor emeritus geolck@geo.au.dk +4528992592 1674, 334
Lykke-Andersen, Holger Lektor emeritus hla@geo.au.dk +4587156387 +4523382458 1674, 334
Nielsen, Ole Bjørslev Lektor emeritus ole.bjoerslev@geo.au.dk +4587156321 +4528992071 1674, 334
Odgaard, Bent Vad Professor emeritus bvo@geo.au.dk +4526277240 1674, 334
Pedersen, Kaj Raunsgaard Lektor emeritus krp@geo.au.dk +4587156319 1674, 334
Rasmussen, Keld Rømer Lektor emeritus geolkrr@geo.au.dk 1674, 334
Sørensen, Kurt I. Professor emeritus kurt.soerensen@geo.au.dk 1674, 334
Thomsen, Erik Lektor emeritus erik.thomsen@geo.au.dk +4529112961 1674, 334
Wilson, James Richard Lektor emeritus jrw@geo.au.dk +4587156393 +4525321169 1674, 334
Zimmermann, Hans Dieter Lektor emeritus geohdz@geo.au.dk +4587156394 +4523266375 1674, 334

Vis debug information