Aarhus University Seal / Aarhus Universitets segl

Medarbejdere

Nedenstående liste omfatter alle instituttets ansatte, uanset stillingstype (VIP, TAP, Ph.d., emeritus) og arbejdssted.

Videnskabeligt personale

Name Job title Email Phone Mobile Building
Abrahamsen, Niels Gæstelektor abraham@geo.au.dk +4523487064
Andresen, Katrine Juul Adjunkt katrine.andresen@geo.au.dk +4520837911 +4520837911 1671, 319
Auken, Esben Professor esben.auken@geo.au.dk +4528992587 1120
Autzen, Martin Postdoc maaut@geo.au.dk 1120
Balling, Niels Lektor niels.balling@geo.au.dk +4587156349 +4521407643 1671, 219
Barfod, Gry Adjunkt grybarfod@geo.au.dk +4587156276 +4523823093 1672
Behroozmand, Ahmad A. Postdoc ahmad@geo.au.dk
Bodin, Stéphane Lektor stephane.bodin@geo.au.dk 1671, 213
Bording, Thue Sylvester Postdoc bording@geo.au.dk 1120
Brown, Eric Adjunkt ericlb@geo.au.dk 1672, 332
Buylaert, Jan-Pieter Lektor janpieter.buylaert@geo.au.dk +4546775973
Cai, Hongzhu Adjunkt caihongzhu@geo.au.dk 1120
Calvache, Carlos Duque Adjunkt cduque@geo.au.dk 1672, 113
Christensen, Steen Lektor sc@geo.au.dk +4593521199 1672, 115
Christiansen, Anders Vest Lektor anders.vest@geo.au.dk +4587162379 +4529454305 1120
Clausen, Ole Rønø Lektor ole.r.clausen@geo.au.dk +4587156385 +4540342587 1671, 319
Cunningham, Alastair Charles Postdoc alastair@geo.au.dk
Detlef, Henrieka Postdoc henrieka.detlef@geo.au.dk 1672, 217
Egholm, David Lundbek Professor MSO david@geo.au.dk +4587156437 +4523351831 1671, 116
Eiskjær, Tore Tolstrup Videnskabelig assistent tore.eiskjaer@geo.au.dk 1120
Feng, Runhai Postdoc r.feng@geo.au.dk 1671, 313
Fiandaca, Gianluca Lektor gianluca.fiandaca@geo.au.dk +4587162373 1120
Frederiksen, Rasmus Rumph Postdoc rasmus.rumph@geo.au.dk 1120
Grombacher, Denys James Adjunkt denys.grombacher@geo.au.dk 1120
Hagen-Peter, Graham Adrian Gæstelektor ghagenpeter@geo.au.dk
Hansen, Thomas Mejer Lektor tmeha@geo.au.dk 1671, 120
Holdridge, Genevieve Safi Postdoc g.holdridge@geo.au.dk 1672, 121
Jacobsen, Bo Holm Lektor bo@geo.au.dk +4524421118 1671, 214
Karoff, Christoffer Lektor, VILLUM Young Investigator karoff@geo.au.dk +4521183926 1671, 118
Kass, Mason Andrew Postdoc andy.kass@geo.au.dk
Kirkegaard, Casper Postdoc casperk@geo.au.dk +4587162385
Knudsen, Mads Faurschou Lektor mfk@geo.au.dk +4587156465 +4561307981 1671, 114
Kraghede, Rune Ellerup Videnskabelig assistent rune.kraghede@geo.au.dk 1120
Krencker, Francois-Nicolas Frédéric Postdoc fkrencker@geo.au.dk 1671, 230
Kristiansen, Søren Munch Lektor smk@geo.au.dk +4587156436 +4523382424 1672, 117
Larsen, Nicolaj Krog Lektor nkl@geo.au.dk +4587156412 +4528992586 1671, 119
Le Pabic, Mériadec Videnskabelig assistent meriadec.lepabic@geo.au.dk 1672, 217
Lesher, Charles Professor lesher@geo.au.dk +4587156369 1672
Li, Yanjun Gæsteforsker liyj@geo.au.dk
Liu, Lichao Postdoc lichao@geo.au.dk 1120, 422
Ljungberg, Thomas Videnskabelig assistent tel@geo.au.dk 1672, 121
Maurya, Pradip Kumar Postdoc pradip.maurya@geo.au.dk 1120
Misios, Stergios Postdoc stergios@geo.au.dk
Murray, Andrew Professor andrew.murray@geo.au.dk +4546775979
Nagel, Thorsten Lektor thorsten.nagel@geo.au.dk +4587156298 1671, 216
Ndi Nkwain, Gael Gæsteforsker ngn@geo.au.dk
Oksman, Mimmi Katariina Postdoc mimmi.oksman@geo.au.dk 1672, 217
Pados, Teodóra Postdoc teodora.pados@geo.au.dk +4520978976 1672, 217
Pearce, Christof Adjunkt christof.pearce@geo.au.dk +4587156825 +4593508915 1672, 221
Pedersen, Vivi Kathrine Postdoc vkp@geo.au.dk
Piotrowski, Jan Konstitueret institutleder jan.piotrowski@geo.au.dk +4587156409 1671, 217
Rudra, Arka Postdoc arudra@geo.au.dk 1671, 218
Sanei, Hamed Professor sanei@geo.au.dk 1671, 223
Schiffer, Christian Videnskabelig assistent christian.schiffer@geo.au.dk
Seidenkrantz, Marit-Solveig Professor mss@geo.au.dk +4587156441 +4527782897 1672, 213
Sohbati, Reza Postdoc reza.sohbati@geo.au.dk
Steklová, Klára Postdoc klara.steklova@geo.au.dk 1120
Tegner, Christian Professor christian.tegner@geo.au.dk +4551928201 1672, 321
Ulrich, Thomas Lektor thomas.ulrich@geo.au.dk +4587156389 1672, 315
Zhang, Bo Postdoc bo.zhang@geo.au.dk 1120

Vis debug information

Ph.d.-studerende

Name Job title Email Phone Mobile Building
Bian, Leibo Ph.d.-studerende leibo@geo.au.dk 1671, 230
Blok, Carlette Ph.d.-studerende carletteblok@geo.au.dk 1671, 222
Boesen, Tue Jensen Ph.d.-studerende tue@geo.au.dk 1120
Danisch, Jan Ph.d.-studerende jan.danisch@geo.au.dk 1671, 222
Engebretsen, Kim Wann Ph.d.-studerende kim.wann@geo.au.dk 1120
Feng, Kai Gæste phd-studerende fengkai@geo.au.dk 1672, 316
Fogtmann-Schulz, Alexandra Ph.d.-studerende alfosc@geo.au.dk 1671, 130
Gjødvad Kaiser Kudsk, Sabrina Ph.d.-studerende sgbn@geo.au.dk 1671, 130
Hansen, Katrine Elnegaard Ph.d.-studerende katrine.elnegaard@geo.au.dk 1672, 215
Hansen, Torsten Hundebøl Ph.d.-studerende torsten.h.hansen@geo.au.dk +4521613569 1671, 313
Jóhannsson, Óli Dagmann Ph.d.-studerende oli.johannsson@geo.au.dk 1671, 130
Khazaie, Elnaz Gæsteforsker elkhazaie@geo.au.dk
Kühl, Anders Kristian Ph.d.-studerende anders.kuhl@geo.au.dk 1120
Li, Qian Gæste ph.d.-studerende liqian@geo.au.dk
Major, Marton Ph.d.-studerende marton.major@geo.au.dk 1671, 226
Meldgaard Madsen, Line Ph.d.-studerende linemeldgaard@geo.au.dk 1120
Mihai, Hannah Ph.d.-studerende hannahbobrowski@geo.au.dk 1672, 313
Møller Pedersen, Jonas Ph.d.-studerende jmp@geo.au.dk 1672, 322
Noorian Madavan, Yaser Gæste ph.d.-studerende ya.n1986@geo.au.dk 1672, 215
Prins, Lasse Tésik Ph.d.-studerende lasse.k.prins@geo.au.dk 1671, 313
Skov, Daniel Ph.d.-studerende daniel.skov@geo.au.dk 1671, 126
Skursch, Ole Ph.d.-studerende skursch@geo.au.dk 1672, 322
Stausberg, Niklas Ph.d.-studerende niklas.stausberg@geo.au.dk +4587156302 1671, 119
Strunk, Astrid Ph.d.-studerende astrid@geo.au.dk 1671, 126
Søndergaard, Anne Sofie Ph.d.-studerende annesofie@geo.au.dk 1671, 126
Trant, Pernille Lærke Krantz Ph.d.-studerende pernilletrant@geo.au.dk +4561300129 1672, 215
Vesterholt, Anders Ph.d.-studerende vesterholt@geo.au.dk 1671, 226
Xiao, Longying Ph.d.-studerende xiao@geo.au.dk 1120
Zheng, Xiaowei Ph.d.-studerende zhengxiaowei@geo.au.dk 1671, 230

Teknisk administrativt personale

Name Job title Email Phone Mobile Building
Andreasen, Rasmus Akademisk medarbejder rasmus.andreasen@geo.au.dk +4593508497 1672, 234
Brown, Lara O'Dwyer Akademisk medarbejder odwyerbrown@geo.au.dk +4552741834 +4552741834 1672, 327
Dalsgaard, Karen Christine Projektmedarbejder karen.dalsgaard@geo.au.dk +4587156467 1120, 314
Dogan, Gülnur DHRTC koordinator gulnur@geo.au.dk +4593508387 1672, 230
Eriksen, Birte Lindahl Laboratorietekniker birte.eriksen@geo.au.dk +4587156373 +4551444955 1674, 134
Foged, Nikolaj Videnskabelig medarbejder nikolaj.foged@geo.au.dk +4587162378 1120
Fogh, Susanne Weis Institutsekretær suwefo@geo.au.dk +4520745179 1672, 130
Hansen, Thomas Lund Sekretariatsleder thomaslhansen@geo.au.dk +4593509009
Hansen, Vicki Laborant vicki.hansen@geo.au.dk +4546775975 +4521186366
Hoffgaard, Sannie Herleen Laborant slar@geo.au.dk +4593508019
Jensen, Berit Paaske Systemudvikler beritp@geo.au.dk 1120, 325
Jensen, Rikke Brok Laborant rbj@geo.au.dk 93 50 84 79
Madsen, Kenneth Bredo Ingeniørassistent kenneth.madsen@geo.au.dk +4593508433 1674, 115
Mølhave, Ann Eg Kommunikationsmedarbejder aem@geo.au.dk +4520800495 1671, 134
Møller Dath, Søren Akademisk medarbejder smd@geo.au.dk 1120
Nedergaard, Christian Lundager Elektroniktekniker chln@geo.au.dk 1120
Nielsen, Marianne Lyngholm Laborant mln@geo.au.dk +4528992206 +4528992206
Nielsen, Søren Bom Institutleder sbn@geo.au.dk +4587156388 +4521131499 1672, 140
Nielsen, Tage Romlund Ingeniørassistent tage@geo.au.dk +4587156426 +4523469348 1674, 123
Nielsen, Thomas International koordinator thomas.nielsen@geo.au.dk +4521225468 1672, 232
Nørmark, Egon Laboratorieleder en@geo.au.dk +4523382026 1671, 321
Olsen, Krishna Maria Skovgaard Kontorfunktionær kmo@geo.au.dk +4520606987 1672, 134
Pedersen, Jesper Bjergsted Akademisk medarbejder jesper.bjergsted@geo.au.dk +4587156479 1120
Petersen, Kenni Dinesen Akademisk medarbejder kenni@geo.au.dk 1671, 220
Rasmussen, Charlotte Laboratorieleder charlotte.rasmussen@geo.au.dk +4527782809 1672, 236
Rasmussen, Lars Ingeniørassistent geolr@geo.au.dk +4523382040 +4523382040 1673, 118
Ravn-Jonsen, Trine Laborant trine.ravn-jonsen@geo.au.dk +4522812624 +4593508012 1674, 134
Trinhammer, Per Ingeniørassistent trinhammer@geo.au.dk +4523382351 1674, 121
Vilhelmsen, Troels Norvin Postdoc troels.norvin@geo.au.dk +4587156435 1120

Emeritus

Name Job title Email Phone Mobile Building
Dalsgaard, Kristian Lektor emeritus kristian.dalsgaard@geo.au.dk +4522500458 1674, 334
Friedrich, Walter Ludwig Lektor emeritus walter@geo.au.dk +4528992334 1674, 334
Friis, Henrik Lektor emeritus henrik.friis@geo.au.dk +4587156323 1674, 334
Heilmann-Clausen, Claus Lektor emeritus claus.heilmann@geo.au.dk +4587156438 1674, 334
Knudsen, Karen Luise Lektor emeritus karenluise.knudsen@geo.au.dk +4587156439 1674, 334
Knudsen, Niels Aage Tvis Professor emeritus ntk@geo.au.dk 1674, 334
Korstgård, John A. Professor emeritus john.korstgard@geo.au.dk +4587156367 +4527782847 1674, 334
Kronborg, Christian Lektor emeritus geolck@geo.au.dk +4528992592 1674
Lykke-Andersen, Holger Lektor emeritus hla@geo.au.dk +4587156387 +4523382458 1674, 334
Nielsen, Ole Bjørslev Lektor emeritus ole.bjoerslev@geo.au.dk +4587156321 +4528992071 1674, 334
Odgaard, Bent Vad Professor emeritus bvo@geo.au.dk +4526277240 1674, 334
Pedersen, Kaj Raunsgaard Lektor emeritus krp@geo.au.dk +4587156319 1674, 334
Rasmussen, Keld Rømer Lektor emeritus geolkrr@geo.au.dk 1674, 334
Sørensen, Kurt I. Professor emeritus kurt.soerensen@geo.au.dk 1674, 334
Thomsen, Erik Lektor emeritus erik.thomsen@geo.au.dk +4529112961 1674, 334
Wilson, James Richard Lektor emeritus jrw@geo.au.dk +4587156393 +4525321169 1674, 334
Zimmermann, Hans Dieter Lektor emeritus geolhans@geo.au.dk +4587156394 +4523266375 1674, 334

Vis debug information